Nepřehlédněte

Jarní práce na zahradě

Jarní práce na zahradě S prvními jarními paprsky určitě začnete sklízet plody své podzimní práce. Se záhonů se vytahují květy tulipánů, narcisů, hyacintů i krokusů.

Fíkus pěstování

Fíkus pěstování Fíkus patří k nejoblíbenějším pokojovým rostlinám. Rady a nápady pro úspěšné pěstování.

Výhody otevřených kompostérů

Výhody otevřených kompostérů Výhodou otevřených kompostérů je jejich počet odvětrávacích otvorů. Můžete si dovolit nasypat kompostéru velké množství posekané trávy.

Pařeniště z polykarbonátu

Pařeniště z polykarbonátu Kvalitní české pařeniště z polykarbonátu, žárově zinkovaného plechu, výplň komůrkový polykarbonát.

Toužíte po krásném úsměvu

Toužíte po krásném úsměvu Ke krásnému úsměvu vám pomohou kvalitní zubní implantáty. Nemusíte mít obavy, zavedení zubního implantátu je zcela rutinní záležitostí.
Orchideje Druhy vhodné pro pěstování v domácích podmínkách


Nej ...

Recepty na vánoční cukroví: Vaše recepty na internetu

Recepty na vánoční cukroví: Vaše recepty na internetu Vaše recepty na internetu Recept na vánoční cukroví , Recept na vánoční cukroví - nepečené cukrobí | pepinův blog , Recept na vánoční cukroví| Vánoční rohlíčky a další recepty. Přiidej vánoční recepty.

Vánoční cukroví nepečené - nejlepší recepty

Vánoční cukroví nepečené - nejlepší recepty Vánoční cukroví nepečené - nejlepší recepty: Kokosové kuličky nepečené, 2-1 den před Vánoci , Vosí hnízda nepečené, 2-1 den před Vánoci , Kokosoví tučňáčci nepečené, 3-1 den před Vánoci a další vánoční cukroví.

Muškáty pěstování, choroby muškátů (odborná poradna)

Muškáty pěstování, choroby muškátů (odborná poradna) Muškáty pěstování, choroby a škůdci můškátů. Miniaturní muškáty pěstování. Pelargonie řízkování pelargonií (převislé muškáty) jak na řízky pelargonií. Muškáty pěstování od A do Z

Dracena ( Draceny ) Marginata a její pěstování

Dracena ( Draceny ) Marginata a její pěstování Dracena, Draceny Marginata (Dracaena marginata) a její pěstování, choroby, ošetřování, druhy draceny. Dracaena godseffiana Odrůdy: Kelleri, Florida Beauty, Gold Dust Dracaena ...

Juka Yucca: jak úspěšně pěstovat juky

Juka Yucca: jak úspěšně pěstovat juky Juka Yucca pěstování juky. Rady jak úspěšně pěstovat juky pokojové rostliny. Juka Yucca charakteristika rostliny: původ, pěstování, hnojení, škůdci. Poradna na Hobbyzahrada.cz

Netradiční seriál: TRÁVA

Netradiční seriál: TRÁVA

Zobrazeno 21283x

přátelům

O SERIÁLU TRÁVA: Pozoruhodný komediální seriál Tráva poodhaluje ne vždy zcela legální tajemstvíčka ukrytá za dveřmi a hlavně na zahrádkách nenápadných sousedů.

   Celý článek      

Přesně takových, které zná každý z nás, umístěných tentokráte do smyšleného maloměstečka Agrestic v Kalifornii.
 
Jeho hlavní hrdinkou je Nancy Botwinová (Mary-Louise Parker), žena z předměstí, která zůstane po záhadné smrti manžela sama se dvěma syny, bez stálého příjmu a mužské pomocné ruky. Znamená to, že musí být v domácnosti, a přitom vydělávat nemalé peníze. Rozhodne se tedy pustit se do hodně riskantního podnikání: prodeje marihuany. Její nejlepší přítelkyně Celia (Elizabeth Perkins) je naneštěstí také prezidentka PTA (rodičovského sdružení): tedy člověk, který by se o nových aktivitách rodiny Botwinových raději neměl dozvědět. Třetím do party je pak Doug Wilson (Kevin Nealon), městský radní, a kupodivu i jeden z Nancyiných nejlepších zákazníků. Ostatně je to právě on, kdo najde pro Nancy spolehlivého dodavatele...
 
Desetidílný seriál vyniká především skvělým hereckým obsazením: Mary-Louise Parker v hlavní roli získala Zlatý glóbus jako nejlepší herečka v komediálním seriálu. Duchovní matkou Trávy je scenáristka, producentka a držitelka ceny Emmy Jenji Kohan, z jejíž dílny vzešly slavné seriály Fresh Prince z Bel-Air a Jsem do tebe blázen. Účastnila se i tvorby seriálu Sex ve městě.
 
Tráva se bude vysílat na kanálu HBO2 od 6. listopadu každé pondělí vždy po skončení hlavního filmu vysílaného ve 21 hodin. 
 
   
Mary-Louise Parker popisuje seriálové postavy jako neexistující společnost, která má však blízko k reálnému životu. „Tohle není žádný ráj, nejsou zde dokonalé vztahy, vlastně tu není dokonalé vůbec nic. V sousedství žije milá žena, která by mnohým mohla připadat jako perfektní matka, a ona je přitom drogový dealer. A takových tajemství je na tomto předměstí mnohem víc. Každý domek skrývá nějaké.“
 
Agrestic není stále zalitý sluncem, na stromech nerostou jitrnice a na obloze se nerýsuje duha: je to místo, kde se můžete setkat s reálným životem. „V Trávě jsem chtěla poukázat i na šedé zóny lidské povahy a zobrazit život, jaký je. Tedy pravý opak černobílých příběhů, kde je dopředu jasné, kdo je dobrý a kdo zlý, jak tomu bývá v drtivé většině vysílaných seriálů,“ říká autorka série, scenáristka a producentka Jenji Kohan. „Úplně mě posedla představa zobrazit lidi, kteří nejsou nijak asociální, a přesto ukrývají tajemství balancující na okraji zákona, což je činí mnohem opravdovějšími. Právě v této temné stránce jejich existence leží komediální i dramatické podněty. Hrdinové se dostali do situace, kdy musí hledat cestu mezi společenskými konvencemi a vlastní morálkou, která přitom není nijak pokřivená. Jedno přísloví říká, že komedie jsou tolik zábavné právě proto, že zobrazují pravdu nebo něco, co se pravdou stane. Jinými slovy, můžeme se nepřímo zasmát sami sobě, vlastnímu pokrytectví a vlastním slabostem. Postavy seriálu se nebojí přiznat, že to, co dělají, není zrovna v pořádku. I z jejich nadhledu plyne komika a vtip,“ doplňuje autorka.
 
Mary-Louise Parker velmi záhy rozpoznala, že její postava Nancy má srdce ze zlata a především si přeje být dobrou matkou, která chce co nejlepší život pro své děti. Přestože značná část seriálové komiky plyne z faktu, že se naprosto obyčejná žena zničehonic stane dealerkou marihuany, není upozaděna ani pravda, že pokud by se neodhodlala k tolik radikálnímu činu, přišla by o dům a všechno ostatní, na čem se svým manželem tolik pracovala. A možná by dokonce ztratila i vlastní děti.


Nejedna komediální zápletka plyne i z vnitřních konfliktů hlavní postavy. Poté, co se Nancy rozhodne vydělávat na konopí, otevře si malé pekařství, kde prodává marihuanou štědře okořeněné bonbóny, koláčky s burákovým máslem a další pochutiny. Je to bláznivý, nicméně výdělečný obchod, který s sebou ale přináší mnoho starostí, jak celou jeho podstatu utajit. A samozřejmě přitom nepřestat být dobrou matkou.


Jenji Kohan tušila, že i když chce stvořit jakousi antihrdinku, nemůže se jednat o  programového padoucha. „Než jsem Nancy vtiskla cejch drogového dealera, tedy někoho stojícího mimo společenské mantinely, věděla jsem, že půjde o velmi sympatickou postavu, která bude k tomuto konání donucena vnějšími okolnostmi. Smrt manžela se mi zdála jako nejlepší cesta.“


„Vyrůstala jsem na předměstí v jižní Kalifornii a pamatuji si na příliš mladé matky mých spolužáků a na dobrodružné výpravy, při nichž jsme s kamarády hledali v lednicích pytlíky s marihuanou, rafinovaně ukryté mezi zeleninou,“ doplňuje Jenji Kohan. A prý se na tomto trendu dodnes nic nezměnilo, nejedna matka v domácnosti si totiž přivydělává občasným prodejem lehkých drog.
 
Jednou z nejosobitějších postav seriálu je Celia Hodes, Nancyina sousedka a nejlepší přítelkyně, jíž svou tvář propůjčila Elizabeth Perkins. „Celia stojí v čele  PTA a vše v jejím bytě je buď fialové, korálové nebo broskvově žluté. Velmi dbá na svůj vzhled a postavení v komunitě, neustále se stará o to, co si lidé myslí o ní, jejím autě, domě, o váze její dcery a práci jejího manžela. Tak materiálně založeného člověka hned tak nepotkáte,“ tvrdí Elizabeth. Nicméně ačkoli je Celia upjatost sama, ani jí není cizí smysl pro humor, obzvláště pak pro kousavou satiru. „Její představa o světě je taková, že vše bude perfektní, pokud to ona bude tvrdit,“ říká herečka. A Nenji Kohan dodává: „Celia je „chodící zákon“, ale pořád se jí něco nedaří. Narozdíl od těch, kteří si sem tam zahřeší, ale jinak jim vychází, na co sáhnou.“
 
Směsicí charakterů Nancy a Celie je Doug, ztvárněný Kevinem Nealonem. Douga lze popsat jako Nancyina účetního, obchodního poradce a marihuanou často opojeného mladíka, který skrze konopné cigarety zahání nudný a nezajímavý běžný život v Agresticu. „V Agresticu jsou vaše občanské svobody založeny na právu špehovat kohokoli a kdekoli, klevetit, rozšiřovat fámy a podvádět své životní partnery. Je to přesně ten typ města, ze kterého se toužíte celý život odstěhovat, ale ono to ne a ne vyjít.“
 
Poté je zde postava Andyho, ztroskotance, flákače a shodou okolností i Nancyina švagra, jehož představuje Justin Kirk. Když se Andy přistěhuje k Nancy a jejím synům, vnese do rodiny pěknou dávku chaosu a nepořádku. Jeho pohled na svět, v němž uznává pouze sledování pornokazet a polopatistická řešení, by dřív nebo později znervóznil asi každého.
 
Další klíčovou postavou seriálu je Nancyina dodavatelka Heylia (Tonye Patan), hlava matriarchální afroamerické rodiny, s jejímiž syny Conradem (Romano Malco) a Keeyonem (Tyron M. Mitchell) a dcerou Vaneetou (Indigo) se Nancy cítí jako s vlastní rodinou. Heylia je pro ni něco jako matka, s Conradem zas prožívá vzrušující chvilky tělesné přitažlivosti. Jejich přirozenost a dobrácká povaha jí pomáhají přežít nejtěžší chvíle v životě.
 
K vyniknutí a částečně i zdůvodnění Nancyiny rebelské povahy zvolila Jenji Kohan konformní předměstské prostředí – všichni mají stejná auta, stejné domy, chodí do stejných klubů. „Je jisté, že na takovém místě se v každém dřív nebo později začne ozývat hlas, který říká: Ale vždyť já nejsem stejný. Nejsem jako oni všichni. Právě z tohoto uvědomění vyplývá celá řada komediálních i dramatických střetů s okolím.“
 
Autorka usuzuje, že jádrem tohoto seriálu je myšlenka, že by měl „bavit lidi, vyprávět příběh a být hlasem subkultury, který skrze komediální situace odhaluje opravdový život. I v dnešní době existuje stále mnoho lidí, kteří nechtějí mluvit o současném stavu světa. A my se jim stavíme tváří v tvář a ptáme se: Proč ne? Můžeme předstírat, že se nic neděje, můžeme se dohadovat o správnosti toho či onoho, ale nemůžeme popřít, že zde jsou problémy a je zajímavé se jimi zaobírat. Vzali jsme si na paškál mnoho zlatých telat a vydojili z nich nejen vtipy pro zasmání, ale také mnoho témat k zamyšlení. Věřím, že naštveme dost lidí, ale stejně tak jsem si jistá, že bude i dost těch, kteří si nás oblíbí.“

Doporučuje www.topzena.cz časopis pro moderní ženy a dámy, i muže a pány

připravil(a): redakce topzena.cz
vytvořeno: 6. 11. 2006 v 13:19

   Celý článek      
Hobbyzahrada.cz

Související články

Grilování na plechu a jehle

Grilování na plechu a jehle
Grilování. Grilované může mít tolik podob, kolik vymyslíte marinád. Koupit sáček s již hotovým kořením je nejjednodušší, ale pokud vám to ke spokojenosti nestačí, navrhujeme ještě tři další varianty.

Zahradní kalendář: Zahrada v srpnu - Sklízíme a zase sklízíme

Zahradní kalendář: Zahrada v srpnu - Sklízíme a zase sklízíme
Zahradní kalendář: Zahrada v srpnu - Sklízíme a zase sklízíme. Ovocná zahrada, zeleninová zahrada, okrasná zahrada. Srpen je již plně ve znamení sklizně letošní úrody.

Mámo, já chci pejska ...

Mámo, já chci pejska ...
Takto to v mnoha rodinách začíná – rozhodování, zda bude osazenstvo rozšířeno o čtyřnohého přítele (ale třeba i rybičky nebo kanárka). Jedna věta rozhodne o mnoha letech, kdy se budeme o zvířátko starat.

Pilates cvičení na míči - Jak si zpevnit a zformovat celou postavu

Pilates cvičení na míči - Jak si zpevnit a zformovat celou postavu
Pilates cvičení na míči - Jak si zpevnit a zformovat celou postavu. Chcete mít pevnou štíhlou postavu, ale bojíte se, že posilováním se vám nežádoucím způsobem zvýrazní vaše problémové partie? Chcete vypadat dobře, ...
Hobbyzahrada.cz