Holky za volantem, nebojte se

Zobrazeno 30643x
Holky za volantem - Není to tak dávno, co byla žena za volantem trošku exotickou podívanou. Dnes jsou řidičky naprostou samozřejmostí (i když názor chlapů, že ženská za volant nepatří, se bohužel nezměnil – tedy pokud ...
1. Hned na úvod musím podotknout, že se to nestává hlavně ženám, jak by si možná pánové mysleli. Oslovila jsem několik pracovníků benzinových stanic a shodli se na tom, že ženy jsou v tomto směru zcela rovnocenné. Nejčastěji si vzpomínají na to, že se to poštěstí pánům s mobilem nebo novinami v ruce – ale to bude trochu proto, že to byly hlavně ženy.
2. Ať to bude jakákoli z nabízených variant, velmi záleží na tom, kolik jste do nádrže natankovala, než jste si chyby všimla. Jde-li se o pár litrů, není to taková kalamita – i když hrozí, že odrovnáte katalyzátor. Obecně lze také říci, že lépe si se záměnou poradí motor benzinový.
3. Zjistila jste svůj přehmat až poté, co jste načerpala “po hrdlo”? Pak hlavně nestartujte a zavolejte svého mechanika nebo asistenční službu (ÚAMK 1230, ABA 1240). Ani neodjíždějte od stojanu – nehrozí pak, že se autu cokoli stane.
4. Naprosto zapomeňte na nápad, že byste nějak dojela domů a tam to opatrně vypustila a zachránila cenné palivo. Může se lehce stát, že tím pádem nezachráníte daleko cennější motor… Neposlouchejte ani žádné dobré rady, které jistě z okolí připlují. Prostě ihned vytočte číslo mechanika. Bude to jistě něco stát, ale vyplatí se to.
Poznámka redakce: To neznamená, že nemůžete dostat smyk, že zastavíte “na fleku” ve stovce nebo že vám to na kaluži neujede.
Poznámka redakce (dále PR): Jestliže máte airbag a jezdíte nepřipoutaná, riskujete zlomený vaz.
AC (Air Condition) - Klimatizace.
PR: Úžasná věc, ovšem pozor - když ve velkém vedru vystupujete z podchlazeného vozu může být výkyv teploty obrovskou zátěží pro organismus, takže vytvářet si ve čtyřicítkách z auta “lednici” není zdravé.
PR: Hlavně dálniční policie by asi mohla vyprávět o počtu proražených svodidel řidiči, kteří si tak usnadnili jízdu, až z toho usnuli…
PR: Jestli mohu něčemu v autě zatleskat, pak je to tato vymoženost. Jízda hlavně po městě je s ní snadná a pohodlná – trochu se to nevyplatí, co se spotřeby týče, ale za pohodlí se většinou platit musí.
Imobilizér - Zabezpečovací zařízení, které brání nastartování automobilu bez originálního klíče. Tento klíč má v sobě zabudovanou elektronickou jednotku, která vysílá tajný kód do imobilizéru.
PR: Tak to je fakt úžasné. Zatím je to častější výbava velkých aut, kde objektivně nevidíte dozadu, ale já nevidím ani z osobáku a takovou věc bych nařídila namontovat do každého auta.
PR: Jestli máte někdy při parkování pocit, že v ruce nedržíte volant, ale posilovací pružinu, asi byste něco takového ocenila.
Už jste slyšela, že můžete být při silniční kontrole tázána i na vybavení autolékárničky? Policii bude zajímat, jestli v ní máte vše potřebné k poskytnutí první pomoci a hlavně, jestli trvanlivost těchto věcí již není léta prošlá… Nejen pro tu možnost, že budete kontrolována, ale hlavně pro případ, že by nastala chvíle svou zdravotnickou výbavu použít, vám radíme, abyste si ji překontrolovala.
Zjistila jste, že je na čase pořídit novou? Pak vám poradíme, jakou vybrat:
Autolékárnička by měla být v obalu, který ji chrání proti vlhkosti, aby nemohlo dojít k poškození jejího obsahu.
Nesmí v ní chybět sterilní obvazy, trojcípé šátky, hladké náplasti, náplasti s polštářkem, kompresní poduška, rouška a latexové lékařské rukavice. Dále v ní musí být škrticí pryžové obinadlo, dezinfekční roztok ve spreji, resuscitační rouška, nůžky a zavírací špendlíky.
Vyplatí se také přidat i léky, které nejčastěji používáme - například na bolesti hlavy anebo pro děti léky proti nevolnosti z jízdy.
Důležité je i umístění autolékárničky v autě. V případě nouze by měla být rychle po ruce; není však dobré ji vozit za zadním sklem, protože pražící slunce může její obsah poškodit.
Proč měnit zimní a letní pneumatiky - nevyřeší to univerzální pneumatiky? Eva H., Pelhřimov
Uvažuji, podle osvěty v tisku, o tom, že si pořídím letní a zimní sadu pneumatik - bohužel ale bydlím v paneláku a nemám tu druhou kde uložit? Kam s ní a kolik to stojí? Světlana B., Klatovy
Pokud se rozhodujeme mezi koupí nových pneumatik a protektorů měli bychom mít na mysli především bezpečnost, která jasně hovoří ve prospěch nových pneumatik. Navíc je v současnosti rozdíl v ceně mezi pneumatikou ekonomické třídy a protektorem minimální. Koupě protektorů v sobě navíc skrývá některé záludnosti, o kterých laik ani netuší. U protektorů je často velmi obtížné identifikovat původní kostru pneumatiky, nosnost a třeba i maximální rychlost, pro kterou je možné pneumatiku použít. Zákazník, který není odborníkem v oblasti protektorů, by měl vždy volit nové pneumatiky, a to jak letní, tak zimní. “Úspora” by se v tomto případě mohla nevyplatit. Renata Vyšínová
Rubrika: Zprávičky aktuální články ZDE Rss kanál TopŽena.cz
připravil(a): redakce topzena.cz
vytvořeno: 6. 8. 2006 v 23:49