Nepřehlédněte

Jarní práce na zahradě

Jarní práce na zahradě S prvními jarními paprsky určitě začnete sklízet plody své podzimní práce. Se záhonů se vytahují květy tulipánů, narcisů, hyacintů i krokusů.

Fíkus pěstování

Fíkus pěstování Fíkus patří k nejoblíbenějším pokojovým rostlinám. Rady a nápady pro úspěšné pěstování.

Výhody otevřených kompostérů

Výhody otevřených kompostérů Výhodou otevřených kompostérů je jejich počet odvětrávacích otvorů. Můžete si dovolit nasypat kompostéru velké množství posekané trávy.

Pařeniště z polykarbonátu

Pařeniště z polykarbonátu Kvalitní české pařeniště z polykarbonátu, žárově zinkovaného plechu, výplň komůrkový polykarbonát.

Toužíte po krásném úsměvu

Toužíte po krásném úsměvu Ke krásnému úsměvu vám pomohou kvalitní zubní implantáty. Nemusíte mít obavy, zavedení zubního implantátu je zcela rutinní záležitostí.
Orchideje Druhy vhodné pro pěstování v domácích podmínkách


Nej ...

Recepty na vánoční cukroví: Vaše recepty na internetu

Recepty na vánoční cukroví: Vaše recepty na internetu Vaše recepty na internetu Recept na vánoční cukroví , Recept na vánoční cukroví - nepečené cukrobí | pepinův blog , Recept na vánoční cukroví| Vánoční rohlíčky a další recepty. Přiidej vánoční recepty.

Muškáty pěstování, choroby muškátů (odborná poradna)

Muškáty pěstování, choroby muškátů (odborná poradna) Muškáty pěstování, choroby a škůdci můškátů. Miniaturní muškáty pěstování. Pelargonie řízkování pelargonií (převislé muškáty) jak na řízky pelargonií. Muškáty pěstování od A do Z

Časopis pro ženy - CLAUDIA

Časopis pro ženy - CLAUDIA Časopisy pro ženy na TopŽena.cz : Časopis pro ženy - CLAUDIA - Claudia je ženský týdeník, který si za dva roky své existence získal velkou oblibu u čtenářek díky svému pestrému obsahu a nezaměnitelnému stylu.

Azalka, Azalky, Azalea a její pěstování

Azalka, Azalky, Azalea a její pěstování Azalka, Azalky, Azalea a její pěstování azalek. Azalka Azalea pěstování venkovní a ibišky, Hibiscus v květináči. Azalky jak správně pěstovat a ošetřovat, Pokojové azalky, Rhododendron simsii- jak množit, stříhat, pěstovat

Vánoční cukroví nepečené - Kokosové kuličky

Vánoční cukroví nepečené - Kokosové kuličky Vánoční cukroví nepečené - Kokosové kuličky. Recept na těsto: 210 g cukru, 250 g tuku, 2 vejce, rozdrobené piškoty, 30 g kakaa, trochu rumu. Postup: Cukr, vejce, kakao a rum ...

Ženy a porod

Ženy a porod

Zobrazeno 21160x

přátelům

Ženy by se měly připravovat na porod jako sportovci na olympiádu - Pro ženy existuje mnoho důvodů, proč být aktivní. Jedním z nich je těhotenství nebo už samotná snaha otěhotnět.

   Celý článek      

K tomu je totiž zapotřebí dobře fungující imunitní systém, silné srdce a dostatek životní energie. Proč?
Stačí si jen představit, na co všechno se musí těhotná žena připravit. Například na to, že se bude s postupujícími týdny prohýbat pod stále větší tíhou, začnou ji bolet záda a otékat nohy, schody bude zvládat jen s vypětím sil a poté sotva popadat dech. A na konci všeho, kdy se bude cítit vyčerpaná, ji čeká největší sportovní výkon – porod. Po něm zase kolotoč nočního vstávání a starostí o malého drobečka. Takže je jen logické, že fyzicky zdatnější ženy budou na dřinu mateřství lépe připraveny.


Během těhotenství navíc dochází k některým anatomickým změnám, které mohou vést k poranění svalstva. Stejně jako u některých sportovců, kteří zatěžují zejména určité partie těla (například takový tenisový loket), je u těhotných žen vystaveno velké zátěži zejména zádové svalstvo.


Podívejme se proto na konkrétní důvody, proč pravidelně cvičit před a během těhotenství:


Lepší krevní oběh a menší zdravotní komplikace:
Krevní oběh matky a dítěte je pevně propojen prostřednictvím placenty, takže vše, co ovlivňuje krevní oběh matky, působí zároveň i na plod. Při dobrém krevním oběhu je dítě mnohem lépe okysličováno a má i více živin.
Pro samotnou ženu znamená lepší krevné oběh menší zdravotní komplikace vázané na těhotenství, jako jsou hemeroidy, zácpa, křečové žíly, otoky a křeče svalstva.


Méně bolestivá záda a lepší držení těla:
U každé těhotné ženy dochází s rostoucí vahou dítěte ke změně těžiště těla. To ji nutí k nepřirozenému postoji, což nakonec odnáší nepříjemnými bolestmi zad. Právě v tomto bodě sehrává jednu z nejpodstatnějších rolí těhotenské cvičení, které v současnosti vede i řada center předporodní přípravy v České republice.
Tato cvičení jsou zaměřena zejména na posilování zádového a břišního svalstva, které je pro správné držení těla nejklíčovější. Odborný personál navíc poradí, jak zádům od tíhy ulevit a jak si pomoci masážemi.


Lepší psychická pohoda:
Těhotné ženy jsou vystaveny velké psychické zátěži a jak vědci upozorňují, stres může být jeden z faktorů předčasného porodu. Proto doporučují cvičení, neboť se během něj uvolňuje hormon štěstí – takzvaný endorfin. Navíc fyzicky aktivní ženy mají tendenci vnímat své měnící se tělo lépe, protože mají tyto změny více pod kontrolou. Celkově se proto cítí pozitivněji, což je pro zdravý průběh těhotenství velmi důležité.


Snižuje se riziko samovolného potratu:
Podle průzkumů Columbia University z New Yorku lze toto nebezpečí snížit až o celých 40 procent. A nemusíte být zrovna otrokem cvičení. Podle vědců stačí být aktivní, což se vztahuje i na domácí práce, starost o malé děti nebo dostatek chůze místo pohodlné jízdy autem. Nicméně ženy, které již potrat prodělaly nebo u nich existuje riziko, by se měly o fyzické námaze během těhotenství poradit s lékařem.


Cvičení má pozitivní vliv na krevní tlak:
Podle amerických vědců mohou středně zátěžová cvičení jako intenzivní chůze nebo jízda na kole působit jako prevence vysokého krevního tlaku, který má tendenci během těhotenství stoupat. Jejich studie se zaměřila na šestnáct žen, které trpěly hypertenzí už před otěhotněním, nebo k tomu měly dědičné dispozice. Během prvních tří měsíců těhotenství byly tyto ženy rozděleny do dvou skupin, z nichž jedna pravidelně cvičila a druhá nevykazovala žádnou aktivitu. Po deseti týdnech se u cvičící skupiny tlak snížil, zatímco u druhé šel nahoru. Nicméně vědci varují, že ženy trpící hypertenzí by se měly o svých sportovních aktivitách poradit s lékařem. Ten by měl totiž stanovit míru bezpečné zátěže.


Lepší průběh porodu:
Bojíte se samotného porodu? Podle odborníků není důvod, pokud je na to připraven váš kardiovaskulární systém, tedy srdce a plíce. Čím více je žena připravena na fyzickou zátěž, tím snadněji najde dostatek síly správně dýchat a tlačit. To platí i o svalstvu – ostatně porod je pořádný sportovní výkon. Navíc podle jedné studie existuje u pravidelně cvičících žen menší riziko předčasného porodu nebo císařského řezu. Nejklíčovější je přitom míra cvičení během posledních týdnů těhotenství. Nejlepšího výsledku lze údajně dosáhnout s mírnou až střední intenzitou zátěže, kdy se cvičí 40 až 60 minut pět dnů v týdnu.


Skvělý start pro vašeho potomka:
S lepším okysličováním placenty během těhotenství dochází také k jejímu většímu růstu, což se nakonec projeví i na dítěti, které mívá větší porodní váhu. Ovšem nejen to. Takové děti nemívají během svých prvních pěti let problémy s otylostí. A co je zejména podstatné, děti matek, které během těhotenství běhaly, plavaly, nebo se věnovaly aerobním aktivitám více než třikrát týdně po dvaceti minutách, navazují mnohem dříve kontakt s okolním světem a bývají také klidnější (méně úzkostné a plačtivé). To jim dává v mnohém náskok před ostatními.

autor: autor: Michaela Hlostová,  © HZP Hutnická zaměstnanecká pojišťovna

připravil(a): redakce topzena.cz
vytvořeno: 14. 8. 2006 v 23:52

   Celý článek      
Hobbyzahrada.cz

Související články

Grilování na plechu a jehle

Grilování na plechu a jehle
Grilování. Grilované může mít tolik podob, kolik vymyslíte marinád. Koupit sáček s již hotovým kořením je nejjednodušší, ale pokud vám to ke spokojenosti nestačí, navrhujeme ještě tři další varianty.

Holky za volantem, nebojte se

Holky za volantem, nebojte se
Holky za volantem - Není to tak dávno, co byla žena za volantem trošku exotickou podívanou. Dnes jsou řidičky naprostou samozřejmostí (i když názor chlapů, že ženská za volant nepatří, se bohužel nezměnil – tedy pokud ...
Hobbyzahrada.cz