Nepřehlédněte

Jarní práce na zahradě

Jarní práce na zahradě S prvními jarními paprsky určitě začnete sklízet plody své podzimní práce. Se záhonů se vytahují květy tulipánů, narcisů, hyacintů i krokusů.

Fíkus pěstování

Fíkus pěstování Fíkus patří k nejoblíbenějším pokojovým rostlinám. Rady a nápady pro úspěšné pěstování.

Výhody otevřených kompostérů

Výhody otevřených kompostérů Výhodou otevřených kompostérů je jejich počet odvětrávacích otvorů. Můžete si dovolit nasypat kompostéru velké množství posekané trávy.

Pařeniště z polykarbonátu

Pařeniště z polykarbonátu Kvalitní české pařeniště z polykarbonátu, žárově zinkovaného plechu, výplň komůrkový polykarbonát.

Toužíte po krásném úsměvu

Toužíte po krásném úsměvu Ke krásnému úsměvu vám pomohou kvalitní zubní implantáty. Nemusíte mít obavy, zavedení zubního implantátu je zcela rutinní záležitostí.
Orchideje Druhy vhodné pro pěstování v domácích podmínkách


Nej ...

Recepty na vánoční cukroví: Vaše recepty na internetu

Recepty na vánoční cukroví: Vaše recepty na internetu Vaše recepty na internetu Recept na vánoční cukroví , Recept na vánoční cukroví - nepečené cukrobí | pepinův blog , Recept na vánoční cukroví| Vánoční rohlíčky a další recepty. Přiidej vánoční recepty.

Jak zhubnout a být štíhlá - Pilates cvičení na míči

Jak zhubnout a být štíhlá - Pilates cvičení na míči Jak zhubnout a být štíhlá - Pilates cvičení na míči. Chcete mít pevnou štíhlou postavu, ale bojíte se, že posilováním se vám nežádoucím způsobem zvýrazní vaše problémové partie? Pak doporučujeme cvičení na míči Pilates ...

Poradna zahrada - Orchideje jak pěstovat doma, pěstování orchidejí

Poradna zahrada - Orchideje jak pěstovat doma, pěstování orchidejí Orchideje jak pestovat doma na Topžena.cz : Poradna zahrada: Orchideje - jak pěstovat doma, pěstování orchidejí. Orchideje pro každého - Encyclia je jedna z nejsnáze pěstovatelných orchidejí. Orchidee rodu phalaenosis - pěstování v panelákovém bytě ...

QUELLE - Nový katalog - módní trendy od Quelle

QUELLE - Nový katalog - módní trendy od Quelle Quelle na TopŽena.cz : QUELLE - Nový katalog - módní trendy. Podzimní a zimní trendy z nového hlavního katalogu Quelle ... módní trendy od Quelle

Orchideje - jak pěstovat orchidej (50 druhů Phalaenopsis)

Orchideje - jak pěstovat orchidej (50 druhů Phalaenopsis) Zahrada, zahradní architektura na Topžena.cz : Orchideje - jak pěstovat orchidej (50 druhů Phalaenopsis) - Odrůdy: Dnes existuje okolo 50 druhů Phalaenopsis. Phalaenopsis amabilis má bílé květy, Phalaenopsis violacea ...

Číhá v zábavních parcích smrt?

Číhá v zábavních parcích smrt?

Zobrazeno 26970x

přátelům

Přetížení je často větší než ve startující raketě - Raketový start rychlejší než mají vozy formule 1! Již za pouhé tři a půl sekundy se budete řítit 206 kilometrovou rychlostí. Kolmé stoupání vzhůru až do oblačné výšky ...

   Celý článek      

... přesahující dvě pražské Petřínské rozhledny. Průjezd téměř protisměrné zatáčky, při němž je vaše tělo drceno obrovskou silou, a během několika sekund naopak pocit beztížného stavu. To jsou vzrušující zážitky, které vám slibují na zcela nové, nejvyšší a nejrychlejší horské dráze světa v americkém státě New Jersey.


Světové zábavní parky nabízejí stále více a více adrenalinu a předhánějí se v tom, kdo postaví největší, nejprudší a nejrychlejší atrakci. Ty jsou totiž hlavním lákadlem. Ale snoubí se tato skutečnost i s vyšší bezpečností? Zlatými hřeby bývají totiž ve většině velkých parků horské dráhy s rychlostmi vozů daleko přesahujícími 100 kilometrů v hodině a s výškou přes 50 metrů. Ty přinášejí hlavní vzrušení při prudkém stoupání či klesání, anebo v krkolomných zatáčkách, ve kterých je dosahováno přetížení i 5 G. Pokud však dojde k neštěstí, bývají následky právě na horských drahách nejtragičtější.


Dalšími „nej“ atrakcemi jsou věže tyčící se k nebi, ze kterých vás připoutané k sedadlům spustí dolů volným pádem. Ta vůbec nejvyšší na světě má 103 metrů, nazývá se Scream („výkřik“) a nachází se v Heide-Parku v německém Soltau. Skutečné výkřiky děsu se zde také opravdu ozývají, když se pasažéři řítí přímo k zemi v jednom okamžiku dokonce téměř stokilometrovou rychlostí.


Přetížení jako v raketoplánu!
Pojďme se však vrátit k horským drahám a posadit se do vozíku evropské jedničky v rychlosti i výšce zvané Silver Star, která na nás čeká také v Německu, uvnitř Europaparku v Rustu. Vůz se nejprve pomalu šine až do výšky 73 metrů a napětí vzrůstá. Překonáváme nejvyšší bod a vtom střemhlavě padáme někam do hlubin! Ještě se nestačíme vzpamatovat ze 130 kilometrové rychlosti a až je tu rychlý výjezd na kopec a opět prudký sjezd. Kombinace následuje ještě jednou a tělo si pomalu zvyká, ale před námi je další vrchol jízdy. Vozík se prudce nahne doleva a projíždí zatáčku ve tvaru podkovy. Tepny nám buší a na tělo působí přetížení 4G, stejné jako při startu raketoplánu! Vše si pak zopakujeme ještě v nižším patře a po 1620 metrech se vracíme zpět do stanice. Někdo je rudý ve tváři od návalů krve, někdo zelený nevolností. Málokdo však na svůj zážitek zapomene.
O tom, že adrenalinové atrakce jsou hlavním magnetem zábavních parků svědčí například i statistika, podle které absolvuje alespoň jednu jízdu na „stříbrné hvězdě“ každý druhý ze všech návštěvníků tohoto obrovského parku. Velká většina z nich si však zřejmě nepřipustí, že by se jim mohlo něco stát.


Srážka vlaků ve výšce šestipatrového domu
Na konci loňského července se zde ovšem dva vlaky Silver Star srazily. Následkem bylo 17 zraněných pasažérů. Neštěstí se stalo v důsledku shody dvou záležitostí. První z nich byl výpadek elektrického proudu. Vlaky jsou v takovém případě automaticky zastaveny a zabržděny. Pracovníci parku se však poté rozhodli dostat cestující dolů do příjezdového prostoru a začali vlaky ručně posouvat. V patnáctimetrové výšce došlo k jejich srážce. Jedna dívka si v důsledku prudkého nárazu zlomila nohu, další návštěvníci utrpěli například pohmožděniny na obratlích. Podle policejního vyšetřování byla jednoznačnou příčinou nehody chyba obsluhy atrakce.

Hořící horská dráha
V dalším německém zábavním parku Phantasialand v Brühlu je horská dráha Grand Canyon. V květnu 2001 zde při plném provozu a s maximálně obsazenými vozy najednou začalo hořet. Při neštěstí utrpělo zranění dokonce celkem 63 lidí. Jedna z cestujících, studentka Diana Haugrundová, která se před plameny jen těsně zachránila, nehodu popsala takto: „Za jízdy jsme se z ničeho nic najednou zastavili ve třicetimetrové výšce. Pak jsme uviděli stoupající kouř a vzápětí i vyšlehly plameny a rychle se blížily k nám. Měla jsem panický strach a myslela na Boha, že snad nedopustí, abychom se do nich dostali.“
Cestující se jako zázrakem podařilo pomocí záchranného žebříku alespoň dostat dolů bez pádů z obrovské výšky, takže o život nepřišel nikdo. Ale i nijak nezraněná Diana neštěstí odnesla těžkým psychickým traumatem: „Asi tři týdny jsem byla v úplné depresi a jen jsem brečela. A doteď mám strach jet třeba jen výtahem.“ Za příčinu neštěstí bylo označeno vznícení kabelu.


Useknutá paže v letní sáňkařské dráze
Tragické neštěstí se v Německu stalo před pěti lety ve Fort Fun parku ležícím u Bestwigu, a to na letní sáňkařské dráze. Otec se synem se v ní společně řítili vymezeným koridorem, když se sáně z ničeho nic v zatáčce rozpadly a ostrý úlomek se zaryl malému Muhammetovi do těla. „Všechno se roztrhlo a v okamžiku byla všude krev! Hned jsem viděl, že při nárazu přišel syn o zuby, ale to bohužel vůbec nebylo to nejhorší. Rychle jsem jej vzal do náruče a odnesl mimo dráhu, pak si vysvlékl triko a obvázal jej, aby tolik nekrvácel,“ popsal strašné vteřiny otec Murat. Chlapec měl téměř odseknutou paži, ale lékařským týmům se nakonec přece jen podařilo mu ji zachránit. Přes několik operací s ní však stále může jen málo pohybovat a pociťuje v ní bolesti.
Nešťastná dráha není od té doby v provozu. Odborný posudek potvrdil konstrukční chyby a trhliny v dráze. Zábavní park však svou vinu za neštěstí nepřiznal a celá věc skončila u soudu a případ se řeší dodnes.


Rozhoupával vozík a zaplatil životem
Na žádné atrakci se již nikdy nesveze dvaatřicetiletý Švéd, který se smrtelně zranil v srpnu 2000 na horské dráze v Lucemburku. Neštěstí viděla na vlastní oči místní studentka Clara: „Stály jsme ve frontě na lístky, když si kamarádka všimla, že vozy nemají bezpečnostní úchyty. Pak mě zatahala za rukáv: „Vidíš toho borce? Nemůže v klidu sedět jako ostatní!“ Muž se ve voze nejen postavil, ale ještě jej oběma rukama rozhoupával. „Šíleně odvážný,“ odpověděla jsem ironicky. Jeho přátelům se to asi také nelíbilo a tahali jej za bundu na sedadlo. Ale to už bylo pozdě. Vůz sebou trhl, muž byl vymrštěn na stranu a prudce narazil na železnou tyč. Já jsem zbledla a jakákoliv ironie mě opustila. Nějaká starší žena běžela k pokladně sdělit co se stalo. Pak přijela sanitka a bezvládné tělo naložila.“ Lékaři zjistili, že mrtvý měl v krvi 2,6 promile alkoholu. Horská dráha byla sice třicet let stará, ale podle technického posudku zřejmě k provozu způsobilá.


I zázrak techniky může selhat
Všichni provozovatelé zábavních parků jsou povinni své atrakce nechat prověřit pravidelnou technickou kontrolou. Ale i když tyto předpisy dodrží a zařízení obstojí, žádná technika není dokonalá. Stejně jako se i přes pravidelné technické kontroly a údržbu občas porouchá váš automobil, může selhat jakýkoliv „technický zázrak“. Podrobnou prověrku atrakcí přitom pochopitelně nelze dělat každý den, a dále také například materiály mohou mít skryté vady, které není možné odhalit, dokonce ani při nejdokonalejší prohlídce.


Velkým rizikem je lidské chování
Při hledání důvodů, proč dochází k neštěstím na špičkových zábavních atrakcích, se ovšem ukazuje, že velmi často není tím kdo selhal technika, ale že příčinou tragických nehod je selhání lidského faktoru. Jsou to například případy opomenuté či špatně provedené kontroly techniky jak ze strany parku, tak ze strany příslušných kontrolních úřadů. Nejčastější je však špatná práce obsluhy zábavních atrakcí. Podle studie uveřejněné v časopise americké organizace bezpečnosti práce Proffesional Safety, chování těchto pracovníků až neuvěřitelně často neodpovídá bezpečnostním zásadám. Při výzkumu v osmi zábavních parcích v USA se zjistilo, že za pouhou půlhodinu se celých 31 procent obsluhujících operátorů ohrozilo bezpečnost pasažérů a dalších 8 procent jich bylo přistiženo při nepozornosti. A to už jsou velká rizika, která mohou nést i smrt.
Ivo Žaloudek


U nás máme pouhé trpaslíky
Trpaslíky jsou oproti největším světovým atrakcím ty, které je možné navštívit v České republice. Například třicet let stará horská dráha na pražském výstavišti má výšku pouhých 14 metrů a dosahuje nejvyšší rychlosti kolem 50 kilometrů za hodinu. Více adrenalinu mohou snad některým návštěvníkům přinést holandské atrakce, které sem poslední roky přijíždí na poutě. Jsou to ovšem právě jen takové, které je možné převážet, takže oproti stabilním kolosům samozřejmě neobstojí. Nám Čechům tak nezbývá, než za hledáním té opravdu „nej“ zábavy vyrážet za hranice.


Smrtelné nehody v zábavních parcích USA


* Universal Studios Florida
21. září 2004 - Jose Valadez z města Apopka se zřítil z odjezdové plošiny, když se snažil nastoupit na atrakci zvanou Revenge of the Mummy. Při pádu se udeřil hlavou o kolejiště a stěžoval si také na bolest žaludku a na to, že necítí nohu. Hlavní komplikací při lékařském zásahu však byla nutnost transplantace jater, a jeho zranění byla tak rozsáhlá, že jim následující den podlehl.


* Playland Amusement Park
22. května 2004 - Sedmiletá holčička Stephanie Dieudonnéová přišla o život, když byla vymrštěna padesátikilometrovou rychlostí z atrakce Mind Scrambler, což je houpající se „létající koberec“. Vyšetřovatelé parku vlastněného veřejnou správou novinám sdělili, že vyloučili chybu obsluhy nebo mechanickou poruchu.


* Six Flags New England
1. května 2004 - Pětapadesátiletý Stanley Mordarsky zemřel poté, co vypadl z desetimetrové výšky krátce před koncem jízdy na dráze Superman Ride of Steel. Neštěstí se stalo z toho důvodu, že muž nebyl upoután v bezpečnostním zařízení. Atrakci poté uzavřeli.


* Rockin´ Raceway
14. března 2004 - June Alexanderová podlehla následkům zranění, která utrpěla, když spadla z výšky 20 metrů, protože nebyla dobře zajištěna bezpečnostním mechanismem. Osudnou se jí stala houpající se loď „The Hawk“, která se nakonec převrátí vzhůru nohama.


* Kings Island
25. července 2003 - Třicetiletá matka čtyř dětí z města Bethel v Ohiu dostala infarkt na atrakci Top Gun. Byla odvezena do nemocnice, kde následující den zemřela.


* Six Flags New Orleans
9. července 2003 - Rosa Donaldsonová se nacházela na ploše atrakce Joker\'s Jukebox, ve chvíli, když se rozjely její vagóny. Žena byla zasažena vozem, který již byl v asi metrové výšce a následně zemřela na vnitřní tržná poranění.


* Gulliver´s World
13. července 2002 - Patnáctiletá dívka se zřítila z výšky 10 metrů na ruském kole Ferris Wheel. Vypadla z loďky a špatně připevněná bezpečnostní síť ji nezachytila. V nemocnici zemřela o tři dny později.


* Six Flags Elitch Gardens
27. května 2002 - Osmadvacetiletý mentálně postižený muž utrpěl smrtelné zranění při pádu z atrakce Rainbow. Podle sdělení zástupců parku si odpoutal svůj bezpečnostní pás.


* Six Flags Over Georgia
26. května 2002 - Zaměstnanec parku byl zasažen nohou dívky, která seděla v předním vagónu atrakce Batman The Ride. V době nehody se nacházel v zakázané zóně pod lodí, která vynese cestující jako na lyžařském vleku. Muž v nemocnici zemřel, dívka utrpěla poranění nohy.


* Knott´s Berry Farm
21. září 2001 - Čtyřicetiletá žena zahynula poté, co vypadla z atrakce Perilous Plunge. Příčinou bylo, že na konci jízdy se člun atrakce nečekaně velmi hluboko potopil.


* Knott´s Berry Farm
31. srpna 2001 - Pětadvacetiletá žena zemřela po natržení mozkové tepny. To bylo důsledkem jízdy na atrakci Montezooma´s Revenge, při které dosahuje přetížení až 6 G.


* Six Flags Marine World
21. července 2001 - Jedna žena zemřela poté, co jela na točícím se „čajovém šálku“ Monkey Business. Příčinou smrti bylo zřejmě krvácení do mozku vyvolané jízdou.


* Walt Disney World
5. listopadu 2000 - Zahynul turista, který vyskočil z plovoucí klády atrakce Splash Mountain. Podle výsledků vyšetřování muž propadl panice a snažil se atrakci opustit.


* Blackpool Pleasure Beach
22. července 2000 - Jedenáctiletý chlapec zahynul poté, co spadl za jízdy z vozu atrakce Space Invader. Hoch měl upevněný bezpečnostní pás, ale vyklouzl z něj a vypadl ven. Utrpěl těžké poranění hlavy.


* Las Vegas
3. března 2000 - Osmapadesátiletá žena zemřela na následky prasknutí mozkové cévy následkem jízdy Manhattan Expressu. Prakticky stejný případ se stal na této dráze i na Silvestra 1998, kdy krvácení do mozku podlehla šestačtyřicetiletá žena.

_________________________________________________
© RF-HOBBY s.r.o. Časopisy jsou naše hobby, Epocha - svět na vaší dlani

připravil(a): redakce topzena.cz
vytvořeno: 9. 8. 2006 v 22:25

   Celý článek      
Hobbyzahrada.cz

Související články

Grilování na plechu a jehle

Grilování na plechu a jehle
Grilování. Grilované může mít tolik podob, kolik vymyslíte marinád. Koupit sáček s již hotovým kořením je nejjednodušší, ale pokud vám to ke spokojenosti nestačí, navrhujeme ještě tři další varianty.
Hobbyzahrada.cz